Polis Nasıl Olunur ? Polis Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Polis Nasıl Olunur ? Polis Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?Polis olmak aslında bir çok kişinin hayalidir. Gerek çocukluk, gerek yetişkinler olmak üzere bir çok vatandaş polis olarak kariyerine devam etmek istiyor. Peki nasıl polis olunuyor ? Polis olma şartları nelerdir ?Ülkemizin güvenliği ve huzuru polislerimiz tarafından sağlanmaktadır. Ve her geçen gün gelişen Türkiye için yeni polis adaylarına ihtiyaç duyulmaktadır. Polis ihtiyaçları ise yıl içerisinde yapılan sınavlar ve polislik eğitimini tamamlayan öğrenciler tarafından sağlanmaktadır. Eğer sizde polis olmayı istiyorsanız ve nasıl polis olunur diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Aşağıdaki paylaşımdan polis olma hakkında detaylı bilgi sağlayabilirsiniz.

Nasıl Polis Olunur ?

Polis olmak isteyen adaylar ilgili polis okullarını bitirdikten sonra veya 2 yılda bir yapılan KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’ndan yeterli puan aldıktan sonra polis olabilirler. Polis okulunu bitirdikten sonra polis olmaya hak kazanan adaylar doğrudan bir şekilde göreve atanabilirler. Fakat KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile polis olmaya hak kazanan adaylar bir kaç mülakat aşamasından geçer. Örneğin fiziksel özellikler, sözlü mülakatlar ve birebir görüşmeler sonucunda polis olabilirler. Bu yüzden polis olmak için her yıl yapılan YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı)’na katılarak yeterli puanı alıp polis okulunu bitirmeniz gerekir veya 2 yılda bir yapılan KPSS sınavından yeterli puanı alarak mülakatlara girmeniz gerekir.

Polis Olma Şartları Nelerdir ?

 • T.C vatandaşı olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak,
 • Bayanlarda 1.65 cm üzerinde boya sahip olmak,
 • Erkeklerde 1.67 cm üzerinde boya sahip olmak,
 • Boy kilo orantılı olmak,
 • Polis olmaya engel bir sağlık durumu bulunmamak,
 • Sağlık şartları iyi durumda olmak,

Polis Maaşları Ne Kadar ?

Aslında polislik mesleğini sevenlerin yanı sıra maaşı için polisliği tercih eden vatandaşlarda var. Polisler devlet memuru olduğundan dolayı iyi bir ücrete sahiptirler. Zaman zaman değişiklik gösteren polis maaşları genelde 2.700 tl üzeridir. Polis maaşları çocuk sayısına, evli/bekar durumuna, rütbeye ve çalışma süresine göre değişiklik göstermektedir.

Sizde polis olmayı istiyorsanız ve kariyerinizi polis olarak sürdürmek istiyorsanız, yapılan polislik sınavları güncel olarak takip etmeniz gerekir. Ve yapılan sınavları zamanında ve başarılı bir şekilde tamamlamaınz gerekir. Polis olduğunuz zaman iyi bir kariyere sahip olacaksınız. Çünkü polislik mesleğinde yükselme dönemi vardır ve yükseldiğiniz rütbeye göre maaşınız artmaktadır.

resim_1410081973_1

Eğer konu ile ilgili kafanıza takılan sorular var ise aşağıdaki yorum kısmından iletebilir, diğer ziyaretçiler ile fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. sadik dedi ki:

  polis olmak istiyorum ama yaşım 24 ve liseyi açıktan okuyorum acaba yaş ve açık öğretim okumam sakıncalı ve ya polis okuluna gidebilirmiyim

 2. hatice guzelmeric dedi ki:

  oglum 11’11’90 dog. 2 yillik bilgisaray onlisans mezunu polis olmasini istiyorum nasil bir
  yol izlemesi lazim 70 kilo 1’85 boyunda sansi varmi

 3. medine dedi ki:

  32 yaşındayım 178n boyum var basketbol antrenörüyüm 12 yıldıl bu işi yapıyorum amatek hayalim polislikti acaba bu şartlar yeterlimi

 4. songül kavak dedi ki:

  ben songül ben polis olmak istiyorum nasıl polis olunur

 5. türkan dedi ki:

  nasıl başvurulur

 6. leyla dedi ki:

  ben açıktan okuorum nasıl sınavlasras girmem gerektiğini hiç bilmiyorum yasrdımcı olurmusunuz banas

 7. Doğukan dedi ki:

  14 yaşındayım ben polis olmak istiyorum liseye gecicem ne yapmam gerek

 8. dilan dedi ki:

  ben şuann lise 2ye gidiyoeum ve ne yapmalıyım

BİR YORUM YAZ