Kendimizi Geliştirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Kendimizi Geliştirmek İçin Neler Yapmalıyız?İnsanları Sevmeye Çalışınİnsanların kendilerini ve hayata bakış açılarını geliştirebilmek için uygulayabileceği birkaç adımdan bahsetmek istiyoruz. Hayata bakış açımızı geliştirmek için en önemli adım başka insanları sevme kapasitemizi geliştirmektir. Sevgi başka insanların durumunu anlamayı gerektiren bir duygudur. Bu duygu kendinizi bir başka insanın yerine koyup kendi durumunuzu bir kenara bırakarak o insanın sıkıntısını da o anki durumunu da kendi içinizde hissetmenizi gerektirir. Bunu yaptığınız anda o insana bir sevgi duyacaksınız, bu duygu diğer insanların sorunlarının acılarının ve sıkıntılarının da sizinki kadar gerçek olduğunu ve herkesin bir derdi vardır sözünün gerçek olduğunu ve hatta çoğu kez sizinkinden daha beter olduğunu kabullenmektir. Bu olguyu kabullenip o kişilere biraz daha yardım sunmakla kendi kalplerimizi açar şükretmeyi öğreniriz.

 

Küçük Sevgiler Büyük İşler Yapabilir

Sevgi uygulama ile geliştirilecek bir şeydir, kalbinizi başkalarına da açmayı hatırlamak sadece kendinizin önemli olduğu yanlışını düzeltip kalbinize başka insanları da katmaktır. Mesela bir hayır kurumuna düzenli olarak biraz para ve zaman ayırarak başlayabilirsiniz, sokakta gördüğünüz insanlara içten bir gülümsemeyle selam verebilirsiniz. Yani nasıl yaptığınız o kadar önemli değil yeter ki bir şeyler yapın bazı şeyleri küçük bir sevgiyle yapabilirsiniz. Başkalarına sevgiyle yaklaşmak dikkatimizi çoğu kez gereğinden fazla ciddiye aldığımız küçük şeylerden ayırarak bize şükretmeyi öğretir. Bazen bir durup hayatın ne mucizelerle dolu olduğunu düşünmek gerekir. En basitinden bir örnek, görme yeteneğiniz ve okuma bilginiz sayesinde bu yazıyı okumanız bile hayatın size bir mucizesidir.

 

Karşınızdaki Kişiyi Dinleyin Ve Sözünü Kesmeyin

Kimsenin sözünü kesmeyin, cümlesini bitirmeyin. Bir an kendi kendinizeyken düşünün karşınızdaki insanı konuşurken aceleye getirirseniz, sözünü keserseniz ya da onun cümlesini bitirmeye kalkarsanız sadece kendi aklınızdaki düşünceleri değil o müdahale ettiğiniz insanın düşüncelerini de izlemek zorunda kalırsınız. Çoğu insanda yaygın olan bu durum söz konusu her iki kişinin konuşmalarını ve düşüncelerini hızlandırmak zorunda bırakır. Bu da o kişileri sinirli ve huzursuz kılar. Bu yıpratıcı bir durumdur ve çoğu zaman ciddi huzursuzluklara tartışmalara yol açar. Çünkü hemen hemen her insanın nefret ettiği şeylerden biridir, onu dinlemeyen ve yarıda kesen insanlar.

 

Karşılıklı Konuşmalar Size Keyif Verir

Size tavsiyemiz mümkünse konuşmaya başlamadan önce kendinize sabırlı olup karşıdakini bekleyeceğinize dair bir söz verin. Siz söze başlamadan önce karşınızdaki insanın konuşmasını bitirmesine izin verin. Bu basit bir sabır sonucu olarak yaşamınızdaki insanlarla aranızdaki iletişimin ne kadar olumlu gelişeceğini hemen fark edersiniz. Sizinle konuşan insanların söylediklerine kulak verin. Karşınızdaki kişi sizin onu dinlediğinizi hissedince sizinle birlikte sohbet etmekten rahatlık duyacak ve keyif alacaktır. Başkalarının konuşmasına müdahale etmediğiniz zaman siz de çok rahatlarsınız bunu fark edersiniz. Konuşmalarınız sinirli ve hararetli olmaktan çıkar size zevk vermeye başlar. Bu da daha ılımlı ve sevecen bir insan olmanız için güzel bir adımdır.

Bir önceki yazımız olan 10.000 Polis Alımı Başvuru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ