Antropolog Kimdir? Antropolog Nasıl Olunur?

Antropolog Kimdir? Antropolog Nasıl Olunur?İnsanların çevrelerine biyolojik ve kültürel açıdan uyarlanmasını konu alan Antropoloji, doğa bilimleri ile beşeri bilimler ve sosyal bilimler arasında bağlantı kuran bir temel bilim dalıdır ve konulara yeni bakış açıları getirmektedir. Bu bağlamda bir bilim dalı olan Antropoloji, evrenin ve dünyanın oluşumunun, insanın gelişiminin, biyolojik ve kültürel özelliklerinin bilim açısından incelenmesi, değerlendirilmesidir. Antropolog ise Antropoloji bilimiyle uğraşan uzman kişidir. 

İnsanı biyolojik ve kültürel boyutuyla ele alıp inceleyen bilim dalı olan antropoloji bilimi son on yılda günlük yaşamımızı, günlük yaşamın detaylarını, kültürü ve kültürün sembollerini, tüketenlerin ürünü tercih etme sebebini, çalışanların ne tür bir istekle çalıştığını inceleyen bir bilim haline gelmiştir. Dolayısıyla rekabetin oldukça hızlı ve hareketli olduğu günümüz dünyasında antropolojinin önemi daha çok anlaşılmaya ve vurgulanmaya başlandı.

 

Günümüzde birçok genç insan, antropolojiye ilgi ve merak duymaya başladı. Peki, Antropolog nasıl olunur?

Antropolog olarak çalışmak isteyen kişilerin Tarih, Biyoloji ve Sosyoloji bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı olmaları, toplum ile toplumun belli başlı özelliklerine ilgi, istek duyan, araştırma yeteneği olan ve çalışma isteği yüksek ,bunun yanında bir de bilimsel anlamda bir meraka sahip kişilikte, ayrıntılarla uğraşmayı seven, gözlem yapma yeteneği yüksek, dikkatli ve bir o kadar da sabırlı, insanlarla iletişimi iyi kişiler olması gerekmektedir.

 

Türkiye’de Antropolog yetiştiren üniversiteler; İstanbul, Ankara, Van-Yüzüncü Yıl, Sivas-Cumhuriyet Üniversitesi, Yeni Yüzyıl, Hacettepe Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi, M. Âkif Ersoy Üni., Yeditepe Üni., Mustafa Kemal Üniversitesi’dir. Antropoloji eğitimi, bu üniversitelerin ilgili bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Kişilerin, Antropoloji mesleğinin eğitimini alabilmesi için öncelikle lise mezunu olmaları, Üniversitelere giriş sınavından “Antropoloji” lisans programı için yeterli Eşit Ağırlık 2 puanını elde etmeleri, ÖSYM’nin tercih bildirim formunda “Antropoloji” ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmeleri gerekmektedir. Eğitim süresince alınan derslerden bahsedecek olursak; 1. yılda biyolojik ve kültürel özellikleri içeren temel nitelikli giriş dersleri verilmektedir. Öğrencilere bunlara ek olarak Biyoloji, Tarih, Uygarlık Tarihi, Felsefe, Biyoloji, Sosyoloji(Toplum Bilimi), Doğa Tarihi, Arkeoloji gibi dersler verilmektedir. Eğitimin 2. yılında ise İnsan Biyolojisi, İstatistik, Akrabalık Sistemleri Dersi, Genetik, Antropoloji Kuramları Dersi, Alan araştırması gibi özel alanları ele alan ve özel alanların temelini oluşturacak, insanın evrensel gelişimini incelemede yardımcı olacak dersler verilir. 3. ve 4. yıllarda Antropolojide uzmanlaşmayı sağlayan dersler verilmektedir. Bu uzmanlık alanlarını gerektiren dersler Tıbbi Antropoloji, Sosyal Antropoloji, Kültürel Antropoloji, Fiziksel Antropoloji ve benzer alan dersleridir.

 

Antropologların Çalışma Alanları

Antropologlar günümüzde üniversitelerde Araştırma Görevlisi, Doktor, Doçent, Yardımcı Doçent ve Profesör olarak akademik kariyer yapabilirler. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki kurum ve kuruluşlarda (Bu kuruluşlar müzeler, HAGEM vb. kuruluşlardır.) Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı, Belediye Binalari,Türkiye Radyo Televizyonu (TRT) ,Kadın ve aile araştırma merkezleri ile sivil toplum kuruluşları gaibi kuruluşlarda araştırmacı olarak çalışabilmektedirler. Bunun yanında belli başlı danışmanlık ve reklam şirketlerinde, sosyal sorumluluk projelerinde antropologlar için uygun çalışma alanları oluşturulmuştur. Antropoloji bilimi ile ilgilen Antropologlar, şirketlerin insan kaynakları, stratejik pazarlama, halkla ilişkiler ve müşteri hizmetleri bölümlerinde de görev almaya başlamışlardır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ