Aşçı Nasıl Olunur – İş İlanları – Maaşı

Aşçı Nasıl Olunur – İş İlanları – MaaşıEğer mutfakta olmayı, yemek yapmayı seviyorsanız, damak tadınıza güveniyorsanız aşçılık mesleği tam size göre. Aşçı olup, çeşitli renk, tat ve kokuların ahengli dansı ile lezzetli yemekler hazırlamadan önce belli eğitim aşamalarından geçmeniz gerekir. Aşçılık mesleği öğrenmek için pek çok seçeneği değerlendirmeniz mümkün.Aşçı Nasıl Olunur

Çok genç yaşlarınızda bu mesleği yapmak istediğini fark eden şanslı kesimdenseniz ve para kazanarak hayata bir an önce atılmak istiyorsanız çıraklık eğitimi ile mesleğinize ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Bunun için ilk şart 14 yaşını doldurmuş olmak, ikincisi okul eğitiminizi aksatmayacak saatlerde çalışmak ve üçüncüsü de çalıştığınız iş yerinin ustalık ve usta öğreticilik belgelerine sahip bir çalışanının olması. Buna çekirdekten yetişmek de diyebiliriz tabi. Bu eğitim sisteminde 3 yıl çıraklık eğitimi, 3 yıl kalfalık eğitimi ve akabinde kalfalık belgesi için milli eğitim bakanlığına bağlı merkezi eğitim şubesine başvurmanız gerekir. Kalfalık eğitiminiz boyunca haftada bir gün merkezdeki eğitimlere kayılmanız şartı ile 3 yılın sonunda aşçı yamağı ve bundan sonraki 5 yıllık eğitimden sonra da usta aşçı ünvanını alırsınız.

Aşçılık eğitimi  için ikinci seçeneğimiz de yine bu mesleğe genç yaşta gönül verenler için; aşçılık meslek liseleri ve meslek yüksek okulları… TEOG sınavına girdikten sonra puanınıza göre bir aşçılık meslek lisesi seçmeniz ve eğitiminize meslek yüksek okulu ile devam etmeniz yeteneklerinizi geliştirmeniz açısından en doğru adımlardan biri olacak. Daha özelleştirilmiş bir eğitim almak istiyorsanız ya da aşçılık mesleğine lise eğitiminiz esnasında gönül verdiyseniz üniversitelerin gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Aşçı Olmak

Son bir seçeneğimiz kaldı o da halk eğitim merkezlerinin meslek edindirme kursları.  Yaşınız kaç olursa olsun bu kurslara katılıp, eğitiminizi tamamlayıp aşçılık sertifikanızı alabilir ve mutfak dünyasına profesyonel olarak adım atabilirsiniz. Eğer siz de mutfak sanatına gönül verdiyseniz sakın vazgeçmeyin.

Aşçılar Ne Kadar Kazanır? Kaç Para Maaş Alır?

Bu sorunun tabi ki net bir cevabı yok. Tamamen sizin yeteneğiniz ile alakalı. Televizyonlarda görüyorsunuz yemek programlarını. Çok yüksek rakamlar kazanıyorlar. En kötü bir aşçı bile 2.000 tl aylık alır. Çalıştığınız yerin büyüklüğüne ve hitap ettiğiniz gelir durumuna göre mebla yükseli. Örneğin lüks bir otelde aşçı başı iseniz 7-10 bin arası bir aylığınız olur. Otelin yıldız sayısına göre geliriniz değişebilir.

 

Harika bir kariyer için emek harcayın. Hayalinizdeki meslek sizi bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ