Bay – Bayan Kuaför Nasıl Olunur?

Bay – Bayan Kuaför Nasıl Olunur?Meslek tanıtım yazılarımıza bugün “kuaförlük” ile devam ediyoruz. Kuaför olmak istiyorum diyen herkes sonuna kadar okumalı. Erkek kuaförü yada bayan kuaförü olmanın yolu nedir? Maaşları, çalışma alanları yazımızda. 

Yaratıcı ve sanatçı bir ruha sahipseniz hele bir de sosyal bir insansanız kuaförlük mesleği için yaratılmış olabilirsiniz. Saç tasarımı, saç boyama, makyaj, cilt bakımı, kaş tasarımı ve tırnak tasarımı gibi alanlarda da uzmanlaşma imkanınızın olduğu bu meslekte başarılı olmanız için gereken tek şey işinizi severek yapmanız. Müşterilerinizin memnuniyeti ve kazandığınız parayla bu tutkunuzun karşılığını kısa dönemde alabileceğiniz eğlenceli ve pozitif bir iş dalı kuaförlük.Eğer bütün bu özelliklere sahipseniz ve bu mesleğe gönül verdiyseniz profesyonel olarak bu işi yapmadan önce belli bir eğitim almanız gerekiyor.Bunun için geçeceğiniz aşamalarda seçenekleriniz oldukça fazla.

 

Birinci seçeneğiniz çıraklık eğitimi ile kuaförlük sanatının inceliklerini pratikte öğrenmek. Bir başka değişle mesleğin alaylılarından olmak. Bunun için 14 ila 19 yaşları arasında olmanız ve zorunlu eğitiminizi tamamlamadıysanız okulunuzu aksatmayacağınız saatlerde çalışmanız gerekli. Çalıştığınız kuaför salonunun da usta ve usta öğreticilik belgelerine sahip bir elemanının olması da şartlar arasında. Haftada bir gün milli eğitim bakanlığına bağlı mesleki eğitim veren çıraklık kurslarına katılarak 3 yıl süren çıraklık eğitiminin , 3 yıl da kalfalık eğitiminin ve 5 yıl süren ustalık eğitimlerinin ardından kalfalık ve ustalık sınavlarına girerek kuaförlük mesleğinde emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

Bir diğer seçenek de halk eğitim merkezlerinin verdikleri  meslek edindirme kurslarına katılıp serifika alarak mesleğe başlamak. Halk eğitim merkezleri dışında özel meslek edindirme kurslarından birine devam ederek de milli eğitim bakanlığından onaylı sertifikanızı alabilirsiniz.

 

Bu meslekte emin adımlarla ilerlemenin en etkili yolu ise kuaförlük meslek liseleri ve akabinde saç bakımı ve güzellik hizmetleri meslek yüksek okuluna gitmek. Akademik düzeyde mesleğin inceliklerini öğreneceğiniz bu eğitim programı detaylı ve hızlı eğitim düzeniyle kısa zamanda uzmanlaşmanızı sağlar bu sayede kuaförlük mesleğinin en ince ayrıntılarını dahi bilerek profesyonel hayatınıza adım atarsınız. Bir nevi kuaförlük mesleğinin mektepliler arasında yerinizi alır kariyerinize bunun özgüveni ile başlamış olursunuz. Maaşlara gelince çok değişkendir. Çalıştığınız semte göre değişir. Aylık 2-3 bin tl de kazanabilirsiniz, 20-30 bin tl de. Tamamen sizin işçiliğinizin kalitesine ve müşterilerinizin maddi durumuna bağlı.

 

Unutmayın ister alaylı ister mektepli olun bu mesleğin olmazsa olmazları yaratıcılık, tutku ve güleryüzdür. Gülümsemeniz yüzünüzden hiç eksik olmasın.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Damla dedi ki:

    Belediyenin vermiş olduğu kurslarından ne kadar sürede is yeri açma belgesine sahip olabiliriz

BİR YORUM YAZ