Çalışan Anneye Ayda Bin Lira

Çalışan Anneye Ayda Bin LiraDevletimizin desteklediği ve önerdiği üç çocuk projesi için yeni bir adımda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapıldı. Son yapılan açıklamalara göre artık 3 yaşına kadar bakıcı masrafı bin lira olarak karşılanacak. Yapılan bu proje sayesinde 0-2 yaş arasında çocuğu olan çalışan anneler, ayda bin lira destek alacak. Peki projesi yapılan çalışan anneye ayda bin lira sistemi ne zaman başlayacak ? Sistemden kimler yararlanacak.Çalışan Anneye Ayda Bin Lira

Desteklenen 3 çocuk projesi için müthiş bir adımda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından atıldı. Yeni yıl için hazırlıklarını yapan Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yılda  5 bin anneye 5 bin bakıcı sistemini hizmete geçirecek. Peki bu sistemin detayları nasıl olacak ?

SGK_1152x864

Sosyal Güvenlik Kurumu, yaptığı projenin detaylarını paylaştı. Yapılan bilgilendirmeye göre artık 0-2 yaşında çocuğu olan anneler, ayda bin lira bakıcı ücreti alacak. Fakat 0-2 yaş grubunda çocuğu olan çalışan annenin, doğum sonrası işine dönmesi gerekiyor. İşine dönmeyen ve çocuğa bakabilecek durumu olan anneler bu uygulamadan yararlanamıyor. Doğum sonrası işine dönen ve çocuğa bakacak durumu olmayan çalışan anneler, bu uygulamadan yararlanabiliyor. Ayrıca uygulama dahilindeki bakıcıyı kendileri bulabiliyor. Veya anne yakınlarından olan bir kişide bakıcılık yapabilecek. Ve aynı zamanda sigortalı olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Çalışan Anneye Aylık Bin Lira

Proje dahilinde söylenen detaylar, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan tarafından netleştirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukların 0-36 ayı tamamlayana kadar uygulamadan yararlanacağını ve çalışan anneyede bin lira bakıcı yardımı yapılacağını bildirdi. Detayları paylaşan Yadigar Gökalp İlhan, projenin amacı kadın işgücünün piyasada daha çok yer alması sağlamak olduğunu belirtti. Ayrıca çalışan annelerin istediği bakıcıyı alabileciğini vurgulayan Yadir Gökalp İlhan, isterlerse anne yakınından biride sigortalı bir şekilde bakıcılık yapabilir dedi.

Konuya ilişkin paylaşılan detaylar bu şekildedir. İlerideki günlerde yapılan açıklamalar veya değişiklikler tekrar sitemizde yayımlanacak veya güncellenecektir. Konu hakkındaki görüşlerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Başvuru link:  https://uyg.sgk.gov.tr/EvdeBakimBasvuru/index.jsf

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. SATİYE ŞEN dedi ki:

  Ne zaman ne zaman ne zaman? hamile kaldım her gün aynı haber doğuma yetişir diye bekledimolmadı çocuğum 10 aylık oldu hala olacakmiş miş miş… laf laf laf çocuk 3 yaşına girince belki olur oda benim işime yaramaz aylardır bu projeyi bekliyorum kesin bir tarih yok yapmayacaksanız insanları umutlandırmayın dalga geçer gibi sabahın 6bucuğunda yollara dökülüyorum işe gidecegim diye akşamın 7 sine kadar yavrumu göremiyorum özel şirket düşük maaşlar ne diyim tok açın halinden anlamazmiş yada şöyle zenginin gönlü oluncaya kadar fakirin canı çıkarmış bizimki de o hesap birde her şehirde uygulanmayacakmış bu proje böyle bir adalet olabilir mi akim almıyor deneme içinmiş neyi deniyorsunuz kardeşim yani o kadar umutluydumki seçimlerden önce olur diye söylenecek çok şey var ama karşımda bizi dinleyebilecek muhatap yok

 2. EMİNE YİĞİT dedi ki:

  0-3 yaş çocuğu olan annenin çalışması için değil, evinde çocuğuna kendisi baksın diye anneye teşvik verilmeli. Hiç bir bakıcı anneden daha iyi bakamaz. Çocuğun anneye en çok ihtiyaç duyduğu dönemde anne gidecek asgari ücrete çalışacak çocuğuna hasret kalacak, çocuk ta anneye hasret bakıcıda kalacak. Bu parayı anneye verin de çalışmak zorunda kalmasın çocuğunu kendisi huzurla baksın.

 3. derya özeren dedi ki:

  ödemeler ne zaman başlıyacak ve başvuruları nereye yapacağız zaten oğlum 25 aylik oldu.
  (

 4. Semra özcan dedi ki:

  Sabırsızlıkla bekliyoruz ama umarım uygulamaya bir an önce başlanır çocuklarımız büyümeden

 5. gulcan dedi ki:

  Nereye başvuru yapacağız 2 yaş ve 5 aylik çocuklarım antalyada yaşıyorum bilgi almak istiyorum

BİR YORUM YAZ