Doğum Yardım Ücreti Ne Kadardır ve Kimlere Ödenir ?

Doğum Yardım Ücreti Ne Kadardır ve Kimlere Ödenir ?02 Şubat 2015 tarihinde açıklanan bilgilere göre, artık doğum yardımı bütün vatandaşlara yapılacak. Aile nüfusunun korunmasına yönelik kanun tasarısına göre, doğum yardımı tek memura değil, bütün vatandaşlara verilecek. Peki doğum yardım ücreti ne kadar olacaktır ? Doğum yardım ücreti nasıl verilecektir. 2015 Doğum yardım ücreti konusu hakkındaki bütün detayları öğrenmek için aşağıdaki metini inceleyebilirsiniz.2015 Doğum Yardım Ücreti

Doğum yardım ücreti şuan için 198 Tl üzerinden memurlara ödenmekteydi. Meclise sevk edilen kanun tasarısına göre bu doğum yardım ödeneği kaldırılmaktadır. Bunun yerine, memura yönelik yapılan doğum yardım ödeneği artık bütün vatandaşlara verilecektir. Yeni kanun tasarısı yasalaşması halinde vatandaşlar aşağıdaki ödenekleri alabileceklerdir.

Yeni tasarıya göre,

1. Çocuk 300 TL
2. Çocuk 400 TL
3. Çocuk 600 TL
3. Ve Sonraki Çocuklar 600 TL

Yukarıdaki toblodaki doğum yardım ödeneği getirilmektedir. Yeni tasarıya göre bu haber ise yeni aileleri ve bir çok vatandaşı oldukça mutlu etmektedir. (Yeni tasarıya göre tablodaki doğum yardım ödeneği yalnız memurlar için değil, bütün vatandaşlar için geçerlidir.)

Doğum Yardım Ödeneği Nasıl ve Kimlere Verilecek ?

Yeni kanun tasarısı ile birlikte kanun tasarısında yer alan düzenlemeler ise aşağıdaki gibidir.

Doğum yardım ödeneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından nüfus kayıtları esas alınarak yapılacaktır. Ödemeler ise anneye teslim edilecektir. Ayrıca doğum yardım ücreti vergi ve kesintiye uğramayacaktır.

Doğum yardım ödeneği, birinci doğan çocuk için 300 Tl, ikinci doğan çocuk için 400 Tl, üçüncü doğan çocuk için 600 Tl, üçüncü ve daha sonra doğan çocuk için 600 Tl yardım yapılacaktır. Ödemeler ise Türk vatandaşlarına yapılacaktır. Fakat doğum yardım ödeneği Türk vatandaşı olan anne veya babaya, eğer ikiside Türk vatandaşı ise ödeme anneye yapılacaktır. Doğum yardımı ödemesinde kimlik paylaşımı sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınarak yapılır. 2015 doğum yardım ödeneği, Bakanlık bütçesine bu konu hakkında konulan ücretler tarafından karşılanır.

20140604_545767

Doğum yardım ödeneği hakkındaki bütün detayları incelemek için ve aklınızdaki soruların giderilmesi için metinin tamamını inceleyebilirsiniz. Metinin tamamını incelemek için buraya tıklayınız. Konu hakkındaki bütün bilgilere memurlar.net aracılığıyla bağlantı adresi tarafından ulaşabilirsiniz. Eğer görüş ve önerilerinizi belirtmek istiyorsanız, aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ