Doktor Nasıl Olunur?

Doktor Nasıl Olunur?Günümüzde gözde mesleklerden biri olan hekimlik, insan sağlığının korunmasını sağlayan ve koruma yöntemlerini geliştiren, hastalıkları teşhis eden, tedavi için tıbbi veya cerrahi girişimlerde bulunan kişidir doktor. Ülkemiz şartlarında doktor olabilmek için bazı sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Öncelikle lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin gerçekleştirdiği sınavda belirli bir puan alarak uygun bir üniversiteye yerleşir. 6 yıllık bir tıp eğitiminden geçtikten sonra artık Tıp doktorluğu yolunda önemli bir yola girilmiş bulunulur. 

Tıpta Uzmanlık Sınavına girmemiş veya kazanamamış olan hekimler pratisyen hekim olarak mesleklerine devam ederler. Sağlık ocaklarında, hastane acillerinde, 112 acil yardım ve kurtarma merkezlerinde, aile sağlığı merkezi gibi bazı kurum ve kuruluşlarda istihdam edilirler.

 

Maaş ortalamaları aylık 4-8 bin arasında değişmektedir. Eğer herhangi bir branş üzerine yoğunlaşmak isterseniz Tıpta Uzmanlık Sınavı ve Yabancı Dil Sınavına girmeniz gerekecektir. Bu sınavlardan aldığınız puanlara göre tercihinizi yaparsınız. Dahili branşlar veya cerrahi branşlardan size uygun olan bir bölümü seçer ve seçtiğiniz bölümün niteliğine göre 2-5 yıl arası bir asistanlık dönemi geçirilir. Bu asistanlık göneminde 3-5 bin arasında bir maaş alırlar. Asistanlık dönemini de başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra artık uzman bir hekim olursunuz. Bir uzman hekim ortalama 6-8 bin arası bir maaş alır. Sonrasında ise kendini geliştirmeye bağlı olarak o maaşın artması biraz kişinin elindedir. Eğer özel hastanelerde çalışmak isterseniz maaşlar biraz daha dolgun olacaktır. Hekimlikde bir diğer seçenek ise profesörlüğe kadar uzanan akademisyenlik hayatıdır. Öncelikle uzmanlığınızı tamamladıktan sonra yardımcı Doçent olarak başlarsınız. Maaşınız ise ortalama 4-6 bin arasında olur. Ardından Doçent ve en sonunda profesör olursunuz. Üniversite hastanesinde çalışan bir profesör yaklaşık olarak 6-10 bin arasında bir maaş almaktadır.

 

Bu meslekte başarılı olabilmenin yolu insanları sevmekten geçmektedir. Çünkü bu meslekte sevgi ve özveri ön plandadır. Çok yorucu bir meslektir fakat insanlara yardım etmeye çalışmak, onların gözlerindeki o ışıltıyı görmek herşeye bedeldir. Tabiki bu mesleğinde zorlukları olmaktadır. Risk ve sorumluluğu yüksek olan bir meslektir ve hayatınız boyunca kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Uykusuz olsanız bile her an dikkati elden bırakmamanız gerekmektedir. Fakat işin içerisinde sevgi olunca tüm zorluklar bir anda kolaylaşıverecektir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ