Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er Alımı İlanı – Başvuru Şartları – Maaşı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er Alımı İlanı – Başvuru Şartları – MaaşıHava Kuvvetleri Komutanlığı 2015 yılı içinde Sözleşmeli Asker alımı ilanı yayınladı. 

Sözleşmeli er başvuru şartları nelerdir?

*Türk vatandaşı olmak,
* En az ilköğretim veya yurt dışı dengi okul mezunu olup, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak tarihi itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş olmak
* Sağlıkla ilgili Başvuru kılavuzunda belirtilen şartları taşımak,
* Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
* Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlarından birine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanması geri bırakılmasına karar verilmiş olsalar dâhi 6191 sayılı kanunda belirtilen suçlardan mahkûm olmamak,
* Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,
* Yapılacak fiziki kabiliyet testi ve mülakatlarda başarılı olmak,
* Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
* Askerî okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilen personel sözleşmeli er olarak alınmaz.

 

İlk sözleşme bittikten sonra tekrar sözleşme yapılabilir mi?

İlk sözleşme süresi bittikten sonra yapılacak müteakip sözleşmeler, 1 yıldan az 3 yıldan fazla olmamak şartıyla azamî yedi hizmet yılı sonuna kadar uzatılabilir. Hizmet süresi, azamî yedi hizmet yılıdır.

Sözleşmeli erbaş ve erler yedi hizmet yılından sonra ne olacaklar? Memuriyete geçiş hakları var mıdır?

Sözleşmeli erbaş ve erler, azami yedi hizmet yılı görev yaptıktan sonra kamuda istihdam edilebilecektir. Konuyla ilgili olarak 6191 sayılı Kanun’da gerekli düzenleme yapılmıştır.

 

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

1.Derece Kritik İller (Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Hatay, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van) askerlik yapacak olan sözleşmeli erlere 3.hizmet yılına kadar 3.342 TL maaş kazanırken 7.hizmet yılında ise 3.959 TL maaş alacak; ayrılış ikramiyesi olarak ise 3’üncü hizmette  28.463 TL 7’nci hizmet yılında ise 70.648 TL alacaklar.

Diğer illerde sözleşmeli er olarak askerlik yapacak olan vatandaşlar ise 3.hizmet yılına kadar 2.128 TL maaş kazanırken 7.hizmet yılında ise 2.229 TL maaş alacak; ayrılış ikramiyesi olarak ise  aynı miktarda olacak.

 

Başvurmak için : http://ik.tekok.edu.tr/SozEr/basvuru.aspx

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ