İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?İnşaat mühendisliği, en uygun malzemeyi ve teknik koşulları bir arada tutan, yapıların planlamasını yapan, projeler ile yapının denetlemesinden sorumlu mühendislik dalıdır. Medeniyetin yayılmaya başladığı çağlarda insanların barınma ihtiyaçlarına çözüm olan yapılar yapılmıştır. Bu yüzden yapı kavramı medeniyeti çağrıştırır. İnşaat mühendisliğine İngilizce ‘Civil Engineer’ yani ‘Medeniyet Mühendisi’ denmiştir. 

İnşaat Mühendisliği sektör olarak yapı ve inşaat sektörünün içinde olduğu için iş olanakları oldukça geniştir. Ancak iş olanakları geniş olmasına karşın, inşaat mühendisi olarak mezun olan bireylerde istenen kişisel gelişim özellikleri oldukça fazladır. Çünkü inşaat mühendisliği, gerektiğinde yabancı dil, farklı sektörler ile iletişim gerektirdiği için diksiyon ve hitabet yeteneği şarttır.

 

İnşaat Mühendisliğinin faaliyet alanları oldukça geniştir. Yeni şehirleşme olan bölgelerde altyapı çalışmaları, karayolları, köprüler, hava alanları, limanlar, kanalizasyon altyapıları, su arıtma tesisleri, barajlar, su iletim yolları, barajlardan dolayı elektrik enerji üretim tesisleri ve benzeri iş gruplarında çalışabilir.

 

İnşaat mühendisleri, binaların statik hesaplamalarını yapar. Kolon ve kiriş boyutlarını, kullanılacak beton ve demir grupları, bina tiplerini belirler. Bir yapı sahibi belediyeden yapı kullanım iznini almak için inşaat mühendisinin onayına gerek duyar.

İnşaat mühendisliğinin çeşitli ana bilim dalları vardır. Bunlar ; yapı işletmesi ana bilim dalı, mekanik ana bilim dalı, yapı malzemesi ana bilim dalı, geoteknik ana bilim dalı, ulaştırma ana bilim dalı, hidrolik ana bilim dalı, jeodazi, topografya ana bilim dalı, kıyı ve liman ana bilim dalı, yapı ana bilim dalı olmak üzere ayrılır.

 

İnşaat mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık inşaat mühendisliği bölümünü bitirmek, inşaat mühendisleri odasına dipplomanızı onaylatmak gerekir. Üniversite sınavında MF4 puan türünden alım yapılır. Ülkemizde inşaat sektörünün geleceğini düşünürsek inşaat mühendisliğinin ülkemizde hiç bitmeyecek bir meslek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

İnşaat mühendisi maaşları ne kadar, aylık kaç para kazanıyor diye soranlara eğer kendi mühendislik büronuz varsa kazancınızda bir sınır yok, aylık 50 – 100 binler hayal değil. Mühendis olarak bir firmada çalışmak isterseniz en kötü 2.500 tl alırsınız. Tecrübe ve kalitenize göre aylık 10 bin tl ye kadar kazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ