İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenlerİş Ararken Sabrın ve İnançlı Olmanın Önemi
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de işsizlik ve iş dünyasında yaşanan çeşitli krizler artmaya devam ediyor. Mevcut durumda her hangi bir yerde çalışan kişiler ise her gün işten çıkarılma ve işsiz kalma gibi endişeler yaşayabiliyor. İşsiz kalan veya yeni iş aramaya başlayan kişilerin öncelikli olarak bu süreç içerisinde sabırlı ve iş bulacaklarına dair inançlı olmaları son derece büyük bir önem taşımaktadır. Aksi taktirde iş bulma konusunda umutsuzluğa düşen kişilerin iş arama süreçleri son derece sancılı geçmekte ve tahmin edilenden daha da uzun sürebilmektedir.
İlk olarak adayın iş aramadan önce sahip olduğu yeteneklerinin ve başarılarının farkında olması büyük bir önem taşımaktadır. Kendisinin farkında olmayan bireyler çoğu zaman mutsuz olacakları iş şartlarını kabul etmek zorunda kalmakta ve yaşamlarına mutsuz bir şekilde devam etmektedirler. Geçici iş çözümlerinden daha çok kalıcı çözümlere yönelmek kişileri çok daha mutlu edecektir.
En uygun çalışma şartlarında ve doğru bir sektörde iş sahibi olmanın ilk olarak sabır ve inançtan geçtiğinin hiçbir zaman unutulmaması gerekiyor. 

İş Ararken Özgeçmişinizi Gözden Geçirin
İş arayanların ve bu süreçten geçen herkesin bildiği üzere iş ararken özgeçmiş kilit bir noktadır. İşe başvuruların kabulüyle başlayan işe alım sürecinde adaylardan ilk olarak özgeçmişlerini göndermeleri talep edilir. Adaylar özgeçmişlerine gereken önemi vermeli ve kendilerine ait tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde özgeçmişlerinde yer vermelidirler. Genel olarak sınav veya mülakat davetleri adayların özgeçmişlerinin kontrol edilmesinden sonra gerçekleştirilir. Bu sebepten dolayı bir sonraki aşamaya geçebilmek için özgeçmiş hayati bir öneme sahiptir.
İşe alım süreci kişilerin isteklerine ve sahip oldukları kriterlere göre beklenilenden daha uzun da sürebilmektedir. Bu süreç içerisinde adaylar sürekli olarak özgeçmişlerini gözden geçirmeli ve çoğu zaman başvuru yapılacak olan şirkete göre yeniden bir düzenleme yapma ihtiyacı ortaya çıkabilir.
Kişinin bir işe başvurduğunda kabul edilmesi için sahip olduğu özgeçmiş bireyin ilk referansıdır. Tüm bu sebepler özgeçmişin önemini bir kez daha son derece açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Güncel bir özgeçmişe sahip olmak kişiyi rakipleri karşısında sürekli olarak bir adım daha öne çıkarmaktadır.

 

İş Ararken Nasıl Bir Yol İzlenmeli?
İş arama sürecinde kişilerin en çok yaptığı hatalar arasında yanlış bir yol ve strateji izlemek yer almaktadır. Günümüz iş dünyasında işverenlerin hemen hepsi açmış oldukları iş ilanlarına başvuruları internet üzerinden kabul etmektedir. İş ilanlarında sıklıkla belirtilen “başvurular sadece internet üzerinden kabul edilecektir” ibaresi de durumu çok daha net bir şekilde ortaya koymaktadır.
Günümüzde iş ilanlarının yayınlandığı internet siteleri büyük bir hızla artış göstermekte ve bu siteler hem işverenlerin hem de iş arayanların işini kolaylaştırmakla birlikte süreci de ciddi anlamda hızlandırmaktadır. İş arayan bir kişinin ilk olarak çalışmak istediği sektöre göre internet üzerinden araştırma yapması gerekmektedir. Daha sonra hangi şirketlerin alım açtığı ve hangi pozisyonlara ihtiyaç duyulduğu ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. İşe girdikten sonra pişman olmamak için çalışma şartları da başvurudan önce araştırılmalıdır.
Bulunan sonuçlara göre istenilen kriterlere kişinin sahip olması durumunda başvurular yapılmalıdır. Daha kısa bir sürede iş bulabilmek için adayların birden çok ilana başvurmalarında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar
Günümüzde iş sahibi olan herkes iş arama sürecinin son derece zorlu olduğunu bilmektedir. Fakat uzun bir süre çalışacak bir işin bulunabilmesi için bu süreci en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Geçici iş çözümleri insanları mutlu etmemekte ve kişilerin geleceğe dair planlar yapmasını engellemektedir. Bu noktadan yola çıkılarak düzenli bir hayat ve gelecek kurmak isteyen kişilerin mutlaka kalıcı iş çözümlerine yönelmeleri tavsiye edilir. İş ararken sabırlı olmalı ve iş başvurusu yapılan yerlerden gelen görüşme davetlerine mutlaka zamanında gidilmelidir. Mülakat ve diğer tüm iş görüşmelerinde kılık kıyafete dikkat edilmeli ve görüşmeye gidilecek olan şirket ve ihtiyaç duyulan pozisyon hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.
İşverenler için adayların özgeçmişleri büyük bir önem taşımakta olup işverenler ilk kararları genel olarak özgeçmişlere bakarak karar vermektedirler. İş ilanı sitelerinden özgeçmişlerinizi güncel tutarak işverenlerin size ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.
Tüm bu uyarılara dikkate alarak iş arama sürecinizi oldukça kısa tutabilir ve istediğiniz bir işe rahatlıkla kabul edilebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 10.000 Polis Alımı Başvuru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ