İşe Alım Süreçleri Nelerdir?

İşe Alım Süreçleri Nelerdir?İşe Alım Aşamaları Nelerdir?15
Bir işe alım öncesinde ilk olarak ilgili firma ihtiyaçlarını belirlemekte ve bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek adayların kriterlerinin belirlenmesinden kişi sayısına kadar tüm detayları ele alır. Daha sonra işe alım sürecinde görev alacak firma personellerinin eğitim süreci de başlamış olur. İşe alımla ilgili ön hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilanlar çeşitli yollarla yayınlanır ve başvurular kabul edilmeye başlanır.
Başvuruların kabul edilmesi aşamasında genel olarak adayların öz geçmişlerinin ulaştırılması yeterli olmaktadır. Bu sebepten dolayı adayların öz geçmişlerinin eksiksiz bir şekilde olması sürecin rahat geçmesi açısından önemlidir.
Son zamanlarda başvuruların kabul edilmesinin ardından adaylara psikoteknik testler uygulayan firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu testlerin de başarılı bir şekilde geçilmesinin ardından firma tarafından uygun bulunan adaylar mülakat sürecine dahil edilirler.
Mülakat tekniği oldukça seçici olmakla birlikte adayların büyük bir bölümü bu aşamada elenebilmektedirler. Mülakat sürecini de başarılı bir şekilde geçen adaylar daha sonra ilgili işi yapabilecek fiziksel ve ruhsal yeterliliğe sahip olup olmadıklarının kontrolü için sağlık kontrolünden geçirilir. İşe alım için gerekli olan sağlık raporu da genel olarak bu aşamada talep edilmektedir.
Belirtilen tüm aşamalardan geçen adayların son olarak işe yerleştirmeleri yapılarak kişi işbaşı yapmaktadır.

 

İşe Alım Süreci Ortalama Ne Kadar Sürer?
Firmalar genel olarak işe alım sürecini başlatmadan önce insan kaynakları aracılığıyla alım kapsamını belirlemekte ve bu kapsamda da alınacak olan personelin taşıması gereken kriterlerle birlikte ihtiyaç duyulan kişi sayısı da saptanır.
İnsan kaynaklarının işe alımla ilgili ilanı yayınlamasıyla birlikte süreç resmi bir şekilde başlamış olur. Günümüzde büyük kurumsal firmalara kıyasla küçük firmaların alım süreçleri çok daha kısa sürmekte ve 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlandırabilmektedir.
Büyük firmaların alımlarında ise başvuran kişi sayısının da etkisiyle ortalama 1 ay veya bazı durumlarda daha uzun sürebiliyor. Tahmin edilenden ve beklenilenden çok daha uzun sürmesi durumunda ise insan kaynaklarıyla iletişime geçip süreç hakkında rahatlıkla bilgi alınabilir.
İstisnalar haricinde firmalar işe alım sürecine dahil olmuş adaylara sürecin sona ermesinin ardından olumsuz olsa dahi bilgilendirme yapmaktadırlar. Bunun haricinde sadece işe alınan adaylara ger dönüş sağlayan firmaların da bulunduğu unutulmamalıdır.
İşe alım sürecinin ne kadar süreceği başvuru sayısına, firmanın alım yapacağı kişi sayısına, pozisyonun önemine ve firmanın stratejilerine göre birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Bir önceki yazımız olan 10.000 Polis Alımı Başvuru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ