İşten Ayrılma Bildirimi Hangi Durumda Yapılmalıdır? – SGK

İşten Ayrılma Bildirimi Hangi Durumda Yapılmalıdır? – SGKSGK’ya sorun bölümünden bir soru ve cevabı. İşverenlerin çalıştırdıkları personellerin işe giriş veya işten ayrılışını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeleri hakkında kısa bir bilgi içeriyor. Bildirimlerin yapılmaması halinde idari para cezaları verilmektedir. Bildirmek için kanunlar işverene 10 güne süre vermiş. 

SGK – İşten Ayrılma Bildirimi Hangi Durumda Yapılmalıdır? 

01.10.2008 tarihinden başlanarak çalışanların sigortalılıklarının sona ermesinde sigortalı işten çıkış bildiriminin SGK’ya yapılması gerekmektedir. 01.08.2009 tarihinden geçerli olarak bu bildirimin sigortalılığın sona ermesinden itibaren 10 gün içinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

 

Bu kapsamda; çalışanların işten ayrılmaları durumunda (işten ayrılma nedeni belirtilerek) sigortalı işten çıkış bildiriminin bu sürede yapılması önem taşımaktadır.

 

NEREYE YAPILMALI? 

Sigortalı işe giriş – çıkış bildirimlerini SGK ya gitmeden internet ortamından kolayca yapabilirsiniz. Bunun için SGK web sitesinde bulunun SGK – İşe Giriş Çıkış uygulamasını kullanabilirsiniz.

İlgili link: https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap
 

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ