Koruma Memuru Nasıl Olunur ? 2014 Koruma Memuru Alımları

Koruma Memuru Nasıl Olunur ? 2014 Koruma Memuru AlımlarıEGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) Koruma Başkanlığı, 50 bin koruma memuru alacağını duyurdu ve çalışmalara başladı. Peki kimler koruma memuru olabilecek ? Koruma Memurunda aranan şartlar neler ? Bu soruların cevabı için araştırmalar yaptık ve gerekli bilgileri biraraya getirdik. İşte Koruma Memuru Alımı ile ilgili bilgiler.

EGM Koruma Daire Başkanlığını, 2014 yılında 50 bin koruma memuru alacağı açıklamasını yaptı. ilk olarak atanan koruma memuru sayısı 25.500 civarı olacak ve ilerleyen günlerde koruma memuru sayısı 50 bin’i bulacak.Koruma Memuru Ne İş Yapar ?

2014’te alımı yapılacak olan 50 bin Koruma Memuru, bir nevi polis görevi yapacak. Atanan Koruma Memurları devlet binalarını ve kurumlarını koruma görevi yapacak. Bunun yanında bir çok görevi olan Koruma Memuru, stadyumlarda (maçlarda güvenliği sağlama) ve spor alanlarında koruma yapacak. Koruma memuru birçok alanda koruma görevi yapması planlanıyor. Bunların başında sınavlarda, stayumlarda, konserlerde ve spor müsabakalarında görev alacak. Bildiğimiz üzere polisler gibi her alanda güvenliği sağlayacak.

Koruma Memuru ve Yetkileri – Koruma Memuru ve Polis Eşit Mi ?

Koruma Memurluğunda atanan adaylar dış görevlerin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de görev yapacağı söyleniyor. Gerektiğinde sivil olmak üzere genelde üniformalı olarak görev yapacak ve Polis gibi yanında silah taşıyabilecek. Bunların yanı sıra Polisler gibi kişi kontrolü yapabilecek. Kimlik sorgulama, arama, yakalama, silah kullanımı(zorunlu kaldığında), olay yeri inceleme ve delil koruma gibi görevleri uygulayabilecek.

Koruma Memuru, görevini sürdürdüğü takdirde 6 yıl sonunda polis olabilecek !

Koruma Memuru Olmanın Şartları ?

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü), alacak olduğu koruma memurlarını Koruma Dairesi Başkanlığı altında barındıracak. İlk etapta 3 bin personel alımı olmakla birlikte 30 bin civarında Koruma memuru alınacak. Alınan Koruma Memurlarında bazı özellikler aranacak.

Koruma memuru olarak alınan adaylar en az lise mezunu olmak zorundadırlar. Bununla birlikte ön lisans, lisans ve açıköğretim mezunlarıda Koruma memuru olabilecek. Bu özelliklerin yanı sıra aday sağlıklı olmalı, ciddi bir hastalığı bulunmaması gerekmektedir. Gerekli beden eğitimi sınavlarında başarılı  ve göreve uygun olmalıdır. KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı), lise düzeyinde 40-60 puan almalıdır. Fiziksel olarakta erkeklerde 1.72, bayanlarda ise 1.68 m boy şartı olmakla birlikte 25 yaşını geçmemeleri gerekmektedir.

Koruma Memuru Genel Bilgiler

1 – Koruma memuru olabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.

2 – 25 yaşından gün almayanlar Koruma Memuru başvurusu yapabilecek.

3 – Atanan memurlar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.

4 – Eğitim için ücret alınmayacak, devlet tarafından karşılanacaktır.

5 – Koruma memuru olarak atanan memurlar, 5 yıl süreyle başka kurumlara atanmayacak.

6 – Koruma memuru 6 yıl sonra Polis olabilecek.

7 – Koruma memurlarına sosyal imkan sağlanacak.

8 – Lisans mezunları en az 1 yıl süreyle kıdemli memur olacak ve polis olabilecek.

koruma-memuru-basvuru-2014

628101

Koruma Memuru Üniforma

26072013tUiB--LsKD7ENcsE

Koruma memuru hakkındaki yazımız şimdilik bu kadar, EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü)’nden gelen açıklamalar dahilinde sayfamız güncellenecektir. Eğer kafanızda kalan sorular var ise aşağıdaki yorum kısmından yorum yazarak soru sorabilir ve bizden bilgi alabilirsiniz. Teşekkür Ederiz.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Samet dedi ki:

  Kpss den 63 puan aldım ama tercihler bitti şimdi ben koruma memuru olabilirmiyim birde özel güvenlik ile koruma memuru farklı keseye mi giriyor?

 2. Nur dedi ki:

  25 yaş şartı olunca sadece yeni mezunlar başvuru yapabilecek.
  Peki 10 yıldır mezun olup işsiz olanlar ne yapacak?
  Her yerde yaş sınırı özel kamu farketmiyor ne olacak milletin hali?

 3. Yunus Emre TUNÇ dedi ki:

  Ben 2015-2016 egitim ogretim yılında yani onumuzdeki sezonda liseyi bitirecegim koruma memuru alımları o zaman da olacakmıdır?

 4. murat dedi ki:

  askerlik şartı varmı

BİR YORUM YAZ