Sabıka Kaydı Nereden Alınır ?

Sabıka Kaydı Nereden Alınır ?Sabıka kaydı, işe başlamadan önce bir çok firma tarafından istenen bir dökümandır. Genelde karşımıza iş hayatı süreci içinde çıkar. Bir çok firma çalışacağı kişinin adli sicil kaydı var mı bilmek ister. Bu yüzden de işe başvuru yapacak kişinin Adli Sicil Kaydını sorgulamaktadır. Dün iş hayatında karşımıza çıkan diğer önemli maddelerden biri Kan Grubu Nereden ve Nasıl Alınır ? adlı konumuzu paylaşmıştık. Bugün ise Sabıka Kaydı Nasıl Alınır ? Sabıka Kaydı Nereden Alınır ? ve Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır ? konuları hakkında bilgi paylaşacağız.İş İçi  Sabıka Kaydı Nereden Alınır ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi genelde işe alım süreçlerinde karşımıza çıkan sabıka kaydı, bir çok şekilde alınabiliyor. Sabıka kaydınızı öğrenmek için ister Adliye’ye gidebiliyorsunuz, isterseniz E-devlet şifresi alarak sabıka kaydı sorgulama yapabiliyorsunuz. E-devlet şifresi ile sabıka kaydı öğrenme herkes tarafından daha çok tercih ediliyor. Çünkü sabıka kaydını öğrenmek isteyenler, PTT’den aldığı E-devlet şifresi ile internetten hemen işini halledebiliyor.

E-Devlet ile Sabıka Kaydı Sorgulama

E-devlet sistemi ile sabıka kaydı öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken en yakın PTT şubesine gitmek. Ve gittiğiniz PTT şubesinden 2 TL karşılığında bir e-devlet şifresi almak. E-devlet şifresini aldığınız zaman www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine girerek Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonra E-devlet sistemi sizden T.C Kimlik No ve E-devlet şifresini istemektedir. Giriş yaptığınızda ise yeni olduğunuz için E-devlet bazı kimlik doğrulamaları isteyebilir. (Size güvenmek ve doğru kişi olduğunuzu anlamak için) Gerekli bilgiler sorguladığınızda Adli Sicil Kaydı bilgileriniz karşınıza gelecektir. Bu adımdan sonra Adli Sicil Kaydını yazıcı ile çıkarıp, iş yerinize veya sizden istenen yere teslim edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden ile sabıka kaydını yani adli sicil kaydını nasıl alacağınızı adım adım anlatacağız.

Öncellikle  E-Devlet üzerinden TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E-Devlet üzerinden giriş yaptığınızda sağ tarafta bulun E-Hizmetler bölümüne giriş yapınız sonrasında ise sayfada Adli Sicil Kaydı Sorgulama yerine giriş yapınız.

 1. Adım

  Adli Sicil Sorgulama

  2. Adım

   

  Aşağıda bulunan yeri işaretledikten sonra Devam Et şeklinde tıklayınız.

  Sabıka Veya Adli Sicil Kaydı FormuAdım

  3.Adım

   

  Kurum türü; vereceğiniz kuruma göre değişiklik gösterebilir, Resmi kuruma verecekseniz Resmi seçmelisin eğer Özel ise özeli seçmelisiniz. Belgenin verileceği yerde adli sicil kaydı formu için okul kaydı, iş, ehliyet, dernek üyeliği,  ticaret sicili, konsolosluk vb. gibi ibarelerden size hangisi uygunsa işaretleyiniz. Sonrasında belgenin verileceği yazdığınızda otomatik olarak sabıka kaydınızı size sunacaktır.

  Adli Sicil Kaydı Başvuru Formu

E-devlet ile sorgulama yapamıyorsanız, aşağıdaki Adliye Sabıka Kaydı Öğrenme başlıklı yazımızı okuyunuz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınmaktadır. Size en yakın PTT’ye giderek bir e-devlet şifresi isteyin. Bir Nüfus Cüzdanı ile işiniz 5 dk içerisinde halledilmektedir. Ücret olarak E-devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, daha önceden alarak kaybetmişseniz 4 TL ücret ödüyorsunuz.

e-devlet-kapisi-nedir-nasil-girilir

sabika-kaydi-sorgulama

 

Adliye Sabıka Kaydı Öğrenme

Bir diğer seçenek olan Adliye Sabıka Kaydı Öğrenme yönteminide kullanabilirsiniz. Eğer ben fazla internetten anlamam diyorsanız, Sabıka kaydınızı öğrenmek için Adliye’ye gitmeniz yeterlidir. Adliye’ye gittiğiniz takdirde ufak bir ücret karşılığı Adli Sicil Kaydına sahip olabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri uygulayamayan veya aklına takılan sorular var ise aşağıdaki yorum kısmından sorabilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. tolga BAŞARIR dedi ki:

  sabıka kaydımı istiyorum

 2. Tuncel Apaydn dedi ki:

  sabıka kaydımı adresime gönderiniz lütfen

 3. Ahmetcan dedi ki:

  Sabıka kaydını adliyeden ve E devlet şifrenizle alabiliyorsunuz arkadaşlar.

BİR YORUM YAZ