SMMM Nedir? Nasıl Olunur?

SMMM Nedir? Nasıl Olunur?Serbest muhasebeci mali müşavir – SMMM kimdir?

 

Serbest muhasebeci mali müşavir kısaca smmm, küçük orta ve büyük işletmelerin mali, hukuki ve ekonomik durumları ile vergi işlemlerini muhasebe standartları ve kurallarına göre inceleyerek görüş sunan defter tutan, mali tabloları düzenleyen, beyanname düzenleyen, şirket kuruluşlarında ve kapanışlarında işlemleri başlatan, şirketlerin personel ssk işlemlerini takip eden ve ilgili birimlerle karşılıklı çalışan bağımsız kişidir. Mesleğin aslı muhasebeye dayanmaktadır. 

Serbest muhasebeci mali müşavir – SMMM nasıl olunur?

 

Eski yasalarda ticaret meslek lisesi ve 2 yıllık yüksek okul mezunları 4-6 yıl arasında staj görerek ve sınava girerek SM Serbest Muhasebeci meslek ünvanı alırken yeni yasalarda SM kaldırılmıştır. Mevcut SM ler eğitim görüp sınavlara girerek SMMM olmuşlardır. Şu anda 4 yıllık üniversite mezunları bulundukları ilin odasına belli bir ücret karşılığında dosya açtırarak ve 3 defa sınav hakkı bulunmakla beraber belli illerde sınavlara girerek 60 puan barajını geçerek stajyer SMMM olarak 3 yıl firmalarda görev almaktadırlar. Yüksek lisans ve doktora mezunlarının staj süresi daha kısadır. Staj sonunda merkezi illerde yapılan yazılı sınavlarda başarılı olunmasıyla Serbest Muhaseseci Mali Müşavirlik ruhsatı almaktadırlar. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmanın şartları; T.C vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Üniversitelerin 4 yıllık hukuk, iktisat,maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler bölümlerinden birinden mezun olmak, SMMM staja başlama sınavını kazanıp 3 yıl bir SMMM yanında stajını tamamlayıp sınavına girip sınavı kazanmaktir. Mali müşavirler mesleklerinde ilerlemek isterlerse; Bağımsız denetçi , Bilirkişi, 10 yıl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik görevini icra ettikten sonra Yeminli Mali Müşavir olabilmektedirler. Meslek mensupları ilk başlarda kanunen yasak olmasına rağmen birçoğu belgelerini kiraya vermektedirler. Bir kısmı ise firmalarda çok yüksek olmayan maaşlarla çalışmaktadırlar. Meslek öğrenildikten sonra büro açarak defter tutan ve defter sayısını zamanla arttıran defter başına aidatlarla iyi kazanç sağlayabilmektedirler.

 

Serbest muhasebeci mali müşavir – SMMM maaşları, kazançları ne kadar?

 

Bu meslek türünde net bir kazançtan bahsetmek doğru olmaz. Ama diğer mesleklere göre çok iyi kazançlar elde ettikleriniz söyleyebiliriz. Çünkü SMMM büroları aynı zamanda danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Vergi, muhasebe, kanunlar, emeklilik , iş kazaları ve ssk konusunda gelen sorularda vatandaşı bilgilendirmektedirler. Danışmanlık ücretinde ne kadar kazanacağınızın bir garantisi, sabiti yoktur. Ne kadar çok danışmanlık yaparsanız geliriniz o kadar çok artacaktır. Serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleği son yıllarda kanunların tüm işletmelere SMMM ile çalışmayı mecbur tutmasıyla ihtiyaç artmış ve gençlere iş alanı açılmıştır. Gençler arasında da geleceği parlak bir meslek olduğu için çok gözde bir durumdadır. Ancak sınavları kazanmak çok çalışmayı mevzuatı iyi bilerek değişen yasaları ve gelişmeleri takip ederek mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ