Terzi Nasıl Olunur?

Terzi Nasıl Olunur?Dikiş dikmeği seviyorsanız ve bu işi meslek haline getirmek istiyorsanız, terzilik tam size göre bir iş. Bu yazımızda terzi nasıl olunur sorusunun cevabını, enine boyuna bulacağınıza emin olun.Öncelikle yaptığınız işin bir resmiyet kazanabilmesi için, terzilikle ilgili bazı eğitimler almanız gerek. Meslek liselerinde,‘’ Giyim Üretimi Teknolojisi’’ bölümünü bitirerek terzi unvanını alabileceğiniz gibi, bu bölümlerin, ön lisans ya da lisans bölümünü bitirerek de terzi olabilirsiniz. Böylelikle kendi terzi dükkânınızı açabilirsiniz. Terzi dükkânı açmak için bir başka alternatif ise, Çıraklık eğitim kursuna katılarak, burada kalfalık sınavını kazanmak. Kalfalık sınavını kazananlar, ustalık kursuna alınırlar ve bu kursu tamamlayanlar, ustalık sınavına girmeye hak kazanırlar. Ustalık sınavını kazandınız mı, resmi olarak bir terzi dükkânı açabilirsiniz. Eğer bu eğitimlerin hiç birine sahip değilseniz ve şevkle dikiş dikmek istiyorsanız, ‘’Halk Eğitim Merkezinin’’ dikiş kurslarına katılarak, dikiş dikmeği öğrenebilir ve evinizde terzilik yapabilirsiniz.

 

İyi Bir Terzi Nasıl Olunur

İster kadın terzisi olmak isteyin, ister erkek terzisi, her iki durumda da bazı özelliklere sahip olmanız gerekmekte. İyi bir terzi nasıl olunur sorusunu kısaca özetlersek;

  • Göz-el ve ayaklarınızı eş güdümlü kullanabilme yeteneğine sahip olmak.
  • Bütün parçalar arasında ilişki kurabilmek
  •  Renkleri iyi ayırt edebilmek
  • Tasarım yeteneğine sahip olmak
  • Dikkatli, titiz ve sabırlı olup, eleştiriye açık olmak
  • Yeniliklere açık olmak.

Bu özellikleri barındırdığınız takdirde, iyi bir terzi olacağınıza emin olun.

 

Terziler Nerelerde Çalışabilir

Terzi olduktan sonra evinizde çalışabileceğiniz gibi, bir terzi dükkânı açarak da çalışabilirsiniz. Günümüzde terzi dükkânları biraz popülariteliğini kaybettiğinden, terziler; konfeksiyonlarda, kürkçülerde çalışabilirler. Burada el ve makine dikişçisi olabilecekleri gibi, ütücülük de yapabilirler.

Her zaman dediğim gibi, hedeflerinizi büyük tutarsanız, biraz emek ve sabır ile kendi markanızı bile oluşturabilirsiniz. Giyinmek temel bir ihtiyaç olduğundan, terzilik de ölümsüz bir meslektir. Kendinize inandığınız ve güvendiğiniz takdirde, gelecek size güzel günler gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ