Veteriner Ne İş Yapar – Veteriner Nasıl Olunur?

Veteriner Ne İş Yapar – Veteriner Nasıl Olunur?Veterinerlik, büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ve  kedi,köpek,kuş gibi akla gelen tüm evcil hayvanların sağlığını korumak, hastalıklarını teşhis etmek, aralarında salgın hastalıklı, hayvandan insanlara geçmesini engellemek, hayvan ırklarını iyileştirmek, hayvansal ticari ürünlerin verimini yükseltmek ve bu tür konularda araştırmalar yapmakla yükümlü meslek dalıdır. Veteriner ise bu işi yapan kişidir.Ülkemizin çeşitli bölgelerinde, iklim ve tarımsal yapı koşullarına uygun olan hayvanların ırklarını saptarlar. Sağlıklı hayvanların yapıları, hayvan ticareti, üreme sağlığı, hayvanları besleme ve yemlerin üretimi, muhafazası gibi konularda bilgi sahibidirler.

Kullandığı malzemeler açısından doktordan bir farkı yoktur. Steteskop, laboratuar aletleri, iplikler, enjektör gibi her türlü cerrahi malzemeyi kullanırlar. Yapay tohumlama yapmak, ağaçların aşılanması, tedaviye yönelik çalışmalar uğraş alanıdır.

Mesleğin gerektirdiği bazı özellikler vardır. Öncelikle bir veterinerde olması gereken kişisel özellikler şunlardır;

-Fen bilimleri dalında olan biyolojiye ilgi duymak

-İnceleme ve araştırmaya meraklı olmak

-İyi gözlemler yapabilmek

-Sabırlı ve dikkatli olmak

-Sorumluluk sahibi olmak

 

Veteriner olmak için üniversitelerin veterinerlik fakültesinden mezun olmak gerekir. Veterinerlik, hayvanlarla uğraşma dolayısıyla zevkli bir iş gibi görülse de çalışma şartları bazı zamanlar oldukça zor olabilir. Şayet hayvan söz konusu olduğundan köylere gidilebilir, tepme, ısırma, düşme gibi olaylar istenmeyen türden kazalar meydana gelebilir. Veterinerler çalışırken iş elbisesi olarak doktor önlüğü giyer, maske ve eldiven kullanırlar.

İyi bir veteriner olabilmek için fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri derslerinde başarılı olmak gerekir. Veteriner fakültesi 5 yıl eğitim verir. Üniversite eğitimi sonunda üniversiteyi başarılı bir şekilde tamamlayana veteriner hekim ünvanı verilir. Veterinerlerin günlük çalışma saatleri oldukça fazladır. Bazen tatil günlerinde çalışmak zorunda kalabilirler. Bunun yanında maaşı da oldukça iyidir. Veterinerlik her ne kadar yorucu ve zahmetli bir meslek olsa da bir canı iyileştirmenin verdiği mutluluk paha biçilemez.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. pamir dedi ki:

    vay ilk yorum benim ve ayet iyi anlatmış teşşekkürler

BİR YORUM YAZ