Yazılımcı Nasıl Olunur ? Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Nasıl Olunur ? Yazılımcı MaaşlarıGençler arasında son yılların en popüler merak edilen mesleklerinden biriside yazılımcı olmak mesleğidir. Bugün yazılımcı nasıl olunur sorusuna detaylıca cevap vereceğiz. Nasıl yazılımcı olunur, yazılımcı olmak için ne yapmak gerekir, yazılımcı maaşları ne kadar, yazılımcı olmak kolay mı, hangi okulları okumak gerekir, hangi sertifikaları almak gerekir vb sorulara cevap vereceğiz. Yazılımcı ile ilgili sorulardan unuttuklarımız olursa sorabilirsiniz. 

Nasıl Yazılımcı Olunur?

 

Yazılımcı nasıl olunur sorusunun iki cevabı vardır. Birincisi çekirdekten yetişirsiniz (kendi kendinize öğrenirsiniz yada bu işin üstadının yanında çalışırsınız), ikincisi ise lise + üniversitede ilgili bölümleri okuyarak kendinize yazılımcı dedirtebilirsiniz. Birincisini şöyle açıklayalım;

Bilgisayar merakınız ve yeteneğiniz yüksek ise bir kitapçıya gidip programlama kitabı alarak yada internetteki programlama site yada forumlarını karıştırarak bu işe adım atabilirsiniz. İlk öğrenmeniz gereken şey “algoritma” dır. Algoritma kavramını anlayamazsanız daha ileri gidemezsiniz. Yazılımcılık, yapabilirseniz çok zevkli, yapamaz iseniz çok işkence bir meslektir.

İkinci yol ise artık liselerde programlama yada benzeri isimlerde “kod yazma” dersleri verilmekte. Lise eğitiminizi bu yönde alabilirsiniz. Ardında üniversite sınavında Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği yada yazılım derslerinin de çok olduğu matematik – bilgisayar, endüstri mühendisliği vb bölümleri tercih edebilirsiniz. Mezun olduğunuzda elinizdeki diplomaya bakarak evet ben yazılımcıyım dersiniz ama gerçekte öyle olmadığınızı iş hayatına atıldığınızda öğrenirsiniz. Mesleği tam anlamı ile sahada öğrenirsiniz.

 

Yazılımcı Ne İş Yapar ?

Mesela şuan da kullandığınız bilgisayar, akıllı telefon yada tablet üzerinde çalışan işletim sistemi dahil tüm uygulamaları “yazılımcı” yazar. Aynı şekilde bu okuduğunuz yazının bulunduğu websitesini de yazılımcı yazar. Akıllı uygulamalar, elektronik aletlerin çalışmasını sağlayan tüm yazılımlar vs.

 

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Şöyle ki iyi bir yazılımcı iseniz aylık 100 binlerce tl kazanabilirsiniz. Ama sıradan ortalama bir yazılımcı iseniz 2 ile 5 bin tl arası bir geliriniz olur. Devlet memuru olarak 3 bine yakın bir maaş almaktalar. Bilişim uzmanı iseniz bu parayı 2 -3 yada 4 katı ile çarpabilirsiniz. Kalifiye bir yazılımcı aranan personeldir. Önemli bir firmada çalışabilir yada kendi yazılım firmasını kurarak kendi işinin patronu olabilir. Unutmayın ki “dünyanın en genç milyarderlerinin çoğu yazılımcı” dır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ